ZAHRADNÍ JEZÍRKA Z FÓLIE NEBO PLASTOVÝ RYBNÍČEK?

Zahradní jezírka - Jezírkové fólie, PVC, kaučuk, kamínková fólie, geotextilie

Při nákupu fólie nebo skeletu pro stavbu Vašeho zahradního jezírka se zaměřte především na vhodnost materiálu a kvalitu.

Jestliže má být hladina Vašeho jezírka větší než 4 m2, pak zvolte jezírko fóliové, jelikož tak můžete navrhnout formu a velikost zcela dle svých představ. Kromě toho jsou fóliové jezírka při této velikosti nákladově výhodnější. Jestliže plánujete menší jezírko než 4m2,
je lépe zvolit některý z plastových rybníčků, které mají jednotlivé zóny tvarovány tak, aby pobřežní i ostatní rostliny měly svoji potřebnou minimální hloubku. Při nákupu fólie pro stavbu Vašeho zahradního jezírka se zaměřte především na odpovídající kvalitu. V každém případě musí být tato fólie odolná proti UV paprskům, jinak se stane velmi rychle působením slunečního světla křehkou a lámavou.
Dále musí být odolná proti mrazu (do -30°C) a nesmí obsahovat látky škodlivé rybám a rostlinám. Počítejte s tím, že tato fólie je poněkud dražší. Folie a příslušenství pro zahradní jezírka naleznete zde...

Skelet PP pro zahradní a koupací jezírka

Skelet jezírka je výroben z ekologicky nezávadného polypropylénu světle zelené barvy, odolného proti UV záření. Plastový materiál plní funkci opěrné konstrukce i vodotěsné vložky. Bakteriální zóny a plochy pro vodní rostliny se navařují přímo u zákazníka poté, kdy je hlavní část jezírka (skelet) kompletně stavebně zabudována. Materiál má atest pro styk s potravinami, vyhovující hygienickým normám EU.

PVC fólie pro jezírka

Jsou nejpoužívanější, neboť jsou flexibilní, měkké a nechají se dobře lepit. Eventuelní pozdější opravy jsou
u PVC fólií mnohem jednodušší. Doporučujeme PVC folie pro hloubku zahradního jezírka do 150 cm.

EPDM kaučuková fólie pro jezírka

Je vyrobena z flexibilního syntetického kaučuku. Tyto kaučukové fólie vydrží mnohem větší zatížení a dobře se zpracovávají. Náklady na kaučukovou fólii jsou ale zřetelně vyšší než např. u PVC fólie.

Síla fólie

Je dána plánovanou hloubkou jezírka, neboť čím větší má být hloubka jezírka, tím silnější fólii musíme zvolit.

Velikost fólie a kapilární uzávěra

Pro výpočet velikosti fólie použijte následující vzorec:
délka fólie = délka rybníčku + 2 x hloubka rybníčku + 100 cm, šířka fólie = šířka rybníčku + 2 x hloubka rybníčku + 100 cm. Při měření a výpočtu velikosti fólie pro jezírko, nesmíme zapomenout přidat 100cm na délku
a šířku pro vytvoření kapilární uzávěry. Kapilární uzávěra je zřetelným přerušením mezi rybníčkem a břehem. Jestliže chybí tato uzávěra je zřetelná ztráta vody v jezírku.

Položení fólie

Fólie PVC / folie EPDM kaučuk je tím pružnější a tažnější, čím vyšší je teplota prostředí, ve kterém ji pokládáte. Pokládejte tedy fólii do rybníčku pokud možno v teplém dni, usnadníte si tím svou práci a dosáhnete lepšího výsledku. Budete-li mít pomocníka, půjde Vám práce lépe od ruky. Fólii položte na okraj rybníčku a přetáhněte ji přes rybníček. Pak vyhlaďte pokud možno vzniklé záhyby a faldy do jednoho směru. Samozřejmě, že se při této práci musíte po fólii pohybovat velmi opatrně, pozor, abyste ji neprotrhli.

Geotextilie

Je podložka zamezující poškození rybníčkové fólie ostrými kameny či kořeny. Kameny se sice dají odstranit,
či zakrýt pískovou vrstvou, ta ovšem nezabrání prorůstání kořenů. Může se stát, že při tvrdém a hlinitém podkladu kořeny přímo provrtají fólii a tomu lze zabránit použitím geotextilie, která je vyrobena z nekonečného polypropylenového vlákna, a proto má vysokou pevnost a stabilitu.

Netěsné místo v rybníčku:

Jestliže máte podezření, že je Váš rybníček poškozen a ztrácí vodu, vypněte všechna čerpadla a nechte hladinu rybníčku zklidnit. Posypte hladinu jemnou moukou přes síto. Stav vody se snižuje a ukáže Vám, v které hloubce máte hledat díru. Nahromadění mouky v jednom místě nám ukáže polohu díry. Ne vždy je ztráta vody způsobena proražením folie. Často je to vinou nedostatečné nebo neexistující kapilární uzávěry.

Co by vás mohlo zajímat?
Jezírka koupací ...
Bakterie pro jezírka ...
Strojovna jezírka ...
Vše pro stavbu jezírka ...
Údržba jezírka ...
Filtry pro zahradní jezírko ...
Čerpadla pro jezírka ...
Uv lampy, zářiče a úpravny pro jezirka ...
Jezírková chemie ...
Krmení pro ryby v jezírku ...
Okrasné zahradní jezírka foto ...
Koupací jezírka sady...
Příslušenství pro zahradní a koupací jezírka...
Vzduchování jezírka ...
Folie PVC - EPDM a skelety z plastu ...
Plastová výroba ...
Boudy a klece pro psy ...
Zazimování jezírka ...
Hobby jezírko ...
Koupací sudy ...
Bazény akce...